SAFRANIMIZA DİL UZATILDI!

27 Haziran 2019
1:53
tarihinde yayınlandı. 2.624 kez görüntülendi ve 0 yorum yapıldı.
SAFRANIMIZA DİL UZATILDI!

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Genel Başkanı ve aynı zamanda bir aktar olan Halit Özdemir, yaptığı bir açıklamada Dünya Miras Kenti Safranbolu’muza adını veren Safranbolu Safranına dil uzatarak adeta üreticiyi sahtekarlıkla suçladı. Safran bitkisinin ana vatanı İran, Birleşik Arap Emirlikleri ve İspanya’dır diyen Özdemir, “Türkiye’de Safranbolu bölgesinde yetiştirilen safran diye bilinen bitki daha açık renkli, gerçek İran safranıyla alakası yok. Bunun adı aspir, ülkemizde ne yazık ki bunu gerçek safran diye satan satıcılarımız var. Aspirin rengi gerçeğine oranla açık kırmızıdır. Ama sahtekarlar bu renk konusunu da gıda boyasıyla boyayarak aşabiliyorlar. Kilosu 400 lira olan aspiri gerçek safran diye 40 bin liraya satıyorlar.” ifadeleriyle de adeta bir skandala imza attı.

Türkiye Aktarlar ve Baharatçılar Federasyonu Genel Başkanı Halit Özdemir’in bu açıklamaları başta Karabük’teki safran üreticileri olmak üzere her kesimden büyük tepki topladı.

Karabük Valiliği tarafından yapılan yazılı açıklamada ise “Safranbolu Safranına, Safranbolu Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanlığınca, 555 Sayılı Coğrafi işaretlerin Korunması hakkındaki Kanun Hükmünde Kararname kapsamında Menşe Coğrafi İşareti alınmış olup, 30.07.2010 tarih ve 27657 sayılı Resmi Gazetede yayınlanmıştır.

Alınan Coğrafi işarette Safranbolu Safranının standartları belirlenmiş ve koruma altına alınmıştır. ISO/TS 3632-1 göre yapılan kimyasal analizlerde 1. Sınıf safran standartlarının üzerinde Safranbolu yöresine ait tıbbi ve aromatik bir ürün olarak tescillenmiştir.

Safranbolu İlçemizde yıllık 20 kg civarı safran üretimi yapılmakta olup; safran soğanı dikiminden üretimi ve değerlendirilmesi aşamaları İl/İlçe Müdürlüğümüz teknik personeli tarafından takip edilmektedir.

Safranbolu’da ve İlimizde gıda maddesi (baharat) olarak halkın tüketimine sunulan safranın denetim ve kontrolleri, 5996 Sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında, İl Müdürlüğümüz Gıda Kontrolörleri tarafından yapılmakta olup, herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır.

Haberde Safranbolu Safranı hakkında belirtilen hususlar gerçeği yansıtmamaktadır.” denildi.

* * *

Gerçek Karabük internet haber sitesi olarak, Safranbolulu Safran üreticisini sahtekarlıkla suçlayan, bölge ekonomisinde ve tanıtımında büyük öneme sahip Safranbolu Safranını karalamaya yönelik yapılan bu gerçek dışı açıklamanın sahibi Halit Özdemir’i, ivedilikle özür dilemeye, Ekim ayı sonunda Safranbolu’ya gelerek Geren, Aşağı Güney ve Davutobası köylerimizde bizzat Safran hasadını yerinde görmeye, Safranlı Zerde ve Tarihi Eski Çarşı’da Safranlı Lokum yemeye, Tarihi Cinci Hamamı’nda yunmaya, ardından Safranlı Bağlar gazozundan kana kana içmeye, Safran Çiçeği Kolonyasından sürünmeye, tüm bunlar yetmez ise Derman Ali Baba’nın şifalı ürünlerinde derman aramaya davet ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

Gerçek Karabük internet haber sitesinde yayınlanan haber metinleri ve görsel materyaller izinsiz olarak kopyalanamaz ve kullanılamaz.